Wybieramy folię do sianokiszonki

Obecnie rolnicy mają możliwość szerokiego wyboru jeżeli chodzi o folie i siatki stosowane podczas prac polowych. Nie wszystkie produkty są jednak sobie równe, dlatego wybierając je, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Z całą pewnością jakość sianokiszonki zależy od tego, jaka folia zostanie użyta. Tylko najlepsze folie do bel zapewniają ochronę przed zamoknięciem, a także ochronę przed pleśnią. Dzięki dobrze dobranej folii można być pewnym, że procesy fermentacyjne przebiegną pomyślnie.

Sianokiszonka – co to takiego?

Sianokiszonka to zakiszenie paszy, jedna z najpopularniejszych i chętnie stosowanych metod konserwowania. Dzięki procesom fermentacji dochodzi do obniżenia pH, dzięki czemu znacznie wydłuża się termin przydatności paszy. Zakiszanie może odbywać się dwojako; albo w dużych silosach, albo w belach owiniętych specjalną folią.

Folia do sianokiszonki jest zdaniem wielu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż stosowanie dużych silosów, a sama kiszonka zawiera bardzo dużą ilość witamin, dzięki którym spełnia najwyższe standardy. Wyższa zawartość białka niż w innych paszach powoduje, że kiszonka cieszy się dużą popularnością i ma wielu odbiorców.

Folia do bel – co jest ważne?

Jak już zostało wspominane we wstępie, to, jaką jakość będzie miała kiszonka zależy od tego, jaka folia zostanie użyta. I nie ma w tym ani odrobiny przesady. Folia spełnia wiele zadań, bez których sianokiszonki nie były by możliwe. Najważniejszym zadaniem folii jest dobre uszczelnienie. Do paszy nie powinien dochodzić tlen, ale również promienia UV, a także wilgoć. Folia powinna chronić także przed niskimi temperaturami, zapewniając idealne warunki do fermentacji kiszonki.

Folia do bel przede wszystkim powinna być wytrzymała. W sklepach stacjonarnych i internetowych można zakupić różne rodzaje folii, warto jednak sprawdzić przed zakupem ich grubość. Trzy warstwy folii to minimum, jeżeli zależy Ci na dużej wytrzymałości, a na pewno zależy!

Ważną rolę odgrywa rozciągliwość folii. Sianokiszonka powinna być bardzo szczelnie okręcona. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy folia będzie rozciągliwa. Zamawiając folie przez Internet, nie ma możliwości, aby to sprawdzić. Można jednak zadzwonić do sklepu i dopytać o wszystkie intersujące nas szczegóły. Warto dopłacić kilka złotych więcej, a mieć pewność, że sianokiszonka będzie miała najwyższa jakość!

Folia do sianokiszonki powinna posiadać filtr UV. Sprawi to, że kiszonka będzie znacznie lepiej chroniona. Im mniej zewnętrznych czynników wniknie do wnętrza, tym lepiej dla kiszonki.

Powyższe cechy, to jedne z najważniejszych, jednak nie wszystkie. Ważny jest oczywiście producent. Kiedy już raz trafi się na dobrą folie, która zaawansowała wysoką jakość kiszonki, warto przy niej pozostać. Warto również znaleźć sklep, w którym można zawsze dokonać zakupów w potrzebnej ilości, wiedząc, że dostaniemy nie tylko dobrą cenę, ale przede wszystkim najwyższa jakość.